Reakce NMF Schillerové na otevřený dopis

Registrace k DPH trvala 78 dní. Celý proces byl ukázkou státní šikany a byrokracie. Náměstkyně Schillerová reagovala na náš otevřený dopis. Neomluvila se ani nenapsala nic nového. Jedna věc je ale zajímavá. Podle paní náměstkyně "zrychlení procesu" znamená, že si papíry vyžádá od daňového subjektu (8 dní na dodání) a NÁSLEDNĚ si ty samé papíry vyžádá od jeho zákazníků (dalších 8 dní).

Celá odpověď náměstkyně Schillerové je k dispozici zde.

Ve stejnou dobu jsme požádali dle zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informací o metodický pokyn Finanční správy, podle kterého konají úředníci při registraci k DPH. Byl jsem několik let ve vedení státního podniku. Myslel jsem si, že jsem byrokratické procesy poznal ze všech stran. Finanční správa mě přesvědčila, že jsem toho ve státní správě zažil málo. Vždy je šance, že poznáte ještě hloupějšího úředníka a více byrokratických obstrukcí.

Přečtěte si, proč podnikatelé nesmí vědět, jak funguje proces registrace k DPH.

Je zvláštní, že podle zákona 106 může kdokoli nahlédnout do jakéhokoli soudního spisu, ale nikdo nesmí vědět, jak na straně Finanční správy funguje proces registrace k DPH.